Kościół filialny -- Parafia
Kościół filialny pw. Matki Bożej Ostrobramskiej
Miejscowość Smardzko istniało w średnowieczu i należało prawdopodobnie do Wedlów. W 1919 roku pracowało tu 11 polskich robotników rolnych.
Obecny kościół został wybudowany w XVIII wieku i częściowo przebudowany w XIX wieku. Jest orientowany, częściowo ryglowy (strona północna i wschodnia), częściowo murowany z cegły (strona południowa), prezbiterium wyodrębnione, zakończone trójbocznie. Od strony zachodniej nadbudowana nad nawą wieża drewniana, szalowana, zwieńczona dachem czterospadowym przechodzącym w ośmioboczną iglicę, kryta blachą.Drzwi i okna zakończone prosto. Dach trzyspadowy, pokryty blachą. Sufit płaski, drewniany. Chór muzyczny prostokątny, wsparty na 4 słupach.Organy do remontu. Wystrój prezbiterium stanowi drewniany ołtarz "twarzą do ludu" , pulpit oraz obraz Matki Bożej Ostrobramskiej z 1954 .
Panno święta, co Jasnej bronisz CzęstochowyI w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem, [...]Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
Adam Mickiewicz,Pan Tadeusz, Księga I,inwokacja, w. 5–8, 13